Хочу бути фермером

Що потрібно знати і вміти, аби це бажання переросло в успішний бізнес, а не у збиткове хобі?

Робота фермера пов’язана із цілим рядом ризиків, серед яких і погодні фактори, і сплески захворювань, і людський фактор, і коливання ситуації на ринку. Від того, наскільки ефективно фермер виходитиме з усіх цих ризикових ситуацій, залежить успіх його бізнесу. Саме необхідність системного підходу відрізняє фермера від дачника. Неврожайний рік на дачі можна списати на прикрий збіг обставин. Неврожайний рік на фермі — це результат помилок, які тягнуть за собою значні фінансові збитки.

Отже, перш ніж займатися фермерством, необхідно чітко і правдиво оцінювати свої можливості та здобути необхідну підготовку.

  1. Передусім знання.

Цей пункт здається абсолютно закономірним, бо будь-яка робота потребує спеціальних навичок та знань. Навряд чи хтось подасться у авіаконструктори чи лікарі без відповідної освіти. Однак багато хто плекає ілюзії, що фермерством можна займатися і без підготовки. Розраховувати на те, що генетична пам’ять сина хліборобського народу підказуватиме, що і як вирощувати — надто ненадійно, особливо коли мова йде про фінансові ризики.

Здобуття класичної вищої освіти за фахом агрономії чи аграрного менеджменту вимагає багато часу, якого в запасі найчастіше немає. Та це не привід йти у воду, не знаючи броду. Стартовий багаж знань можна здобути на спеціальних тренінгах, семінарах, конференціях. Обирати варто ті, де своїми знаннями діляться практики. Такий формат навчання передбачає також можливість особисто поставити запитання експерту, отримати консультацію або домовитися про подальшу співпрацю.

Нещодавно в Україні почав свою роботу навчально-сервісний центр «Координата» — єдиний проект, який системно підходить до фермерської освіти та дає можливість отримати комплексні знання за доступною ціною.

  1. Бізнес-план

Потрібно прорахувати всі свої можливості та ризики, щоб зрозуміти вже на старті, чи вистачить сил займатися цим бізнесом. Інколи цифри у бізнес-плані кардинально відрізняються від тих, які очікувались на етапі сподівань. Бо доки в голові множиш потенційну урожайність з куща лохини на вартість одного кілограму ягоди в супермаркеті, то починаєш думати про те, куди складатимеш свої мільйони. Але коли прорахуєш вартість саджанців, субстрату, краплинного зрошення, засобів захисту рослин та добрив, сезонної робочої сили та інших обов’язкових витрат, з’являються інші думки: де взяти гроші, аби забезпечити функціонування свого бізнесу.

В бізнес-плані, окрім усіх витрат, пов’язаних із організацією ферми, мають бути закладені ризики (зокрема, відсоток втрат урожаю внаслідок погодних та інших факторів). А ще важливо пам’ятати, що не всі культури можуть повноцінно плодоносити з першого року після посадки. Урожаю від деяких доведеться чекати по кілька років, при цьому витрачаючи кошті на їх утримання.

  1. Джерела та обсяги інвестицій

Необхідно чітко розуміти свої фінансові можливості і розраховувати лише на ті кошти, які точно можуть бути задіяні у майбутньому бізнесі. Варіанти з кредитами, особливо на старті, коли немає впевненості у тому, що бізнес розвиватиметься — надто ризиковані.

Втім, фермер повинен цікавитися додатковими можливостями. Зокрема, програмами державної підтримки фермерів та компенсацій. Для прикладу, у 2018 році на розвиток садівництва у державному бюджеті України було виділено 300 мільйонів гривень, які розподілятимуться на компенсацію вартості посадкового матеріалу, шпалер та систем краплинного зрошення. Уряд обіцяє, що таким чином садоводи і ягідники зможуть  повернути до 80% вартості саджанців.

  1. Земельні питання та форма підприємницької діяльності

Вибір земельної ділянки є одним із ключових факторів успіху. Земля може бути безкінечно родючою, але якщо на ділянці немає електрики та можливості її підвести, існують проблеми із джерелами води тощо — потрібно шукати далі.

Для українського фермерства характерна гонитва за гектарами (недарма, мабуть, був складений анекдот про «А тут ще помідорчики посаджу»). Однак більше не завжди означає краще. Доцільніше намагатися досягнути більшої ефективності на меншій площі, ніж розраховувати, що більше гектарів принесе більший прибуток.

Для ведення фермерської діяльності підходять різні форми підприємницької діяльності: фізична особа-підприємець (ФОП), фермерське господарство (ФГ), товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Обирати оптимальну для себе форму необхідно з урахуванням можливостей та недоліків кожної з них, а також специфіки бізнесу, що планується. Краще це робити після консультації з досвідченим юристом.

  1. Контроль і управління

Не варто починати працювати у напрямку створення ферми без розуміння того, що ферма — це виробництво. Процеси на цьому виробництві не припиняються ніколи. Фермеру потрібно постійно контролювати величезну кількість факторів: від прогнозу погоди до людей на полі. Якщо багатозадачність — не ваш коник, фермерська діяльність навряд чи приноситиме вам задоволення і фінансову віддачу.

Потрібно бути готовим до того, що графік роботи фермера (особливо в розпал сезону) наближається до цілодобового, а вихідні найчастіше проходять у полі. Так, ці труднощі окупаються. Але, знов-таки, лише за умови правильно налагоджених процесів на фермі.

  1. Канали збуту

Виробити продукцію — півсправи. Говорити про успішний бізнес можна тоді, коли ця продукція стабільно продається за достойною ціною. Оцінювати можливості для збуту потрібно ще на етапі вибору напрямку діяльності та бізнес-планування. Прямі продажі, співпраця з перекупниками чи переробними підприємствами, домовленості із торгівельними мережами, або орієнтація на експорт — від того, куди ви збираєтесь (і можете) продавати, залежить те, як потрібно будувати бізнес-стратегію.

Фермерам, які займаються вирощуванням ягід, не можна пропустити головну ягідну подію весни: Другий міжнародний форум «Ягідництво та кооперація». Він пройде 20 квітня у Львові в рамках виставки Agroport. Програма Форуму цього року присвячена саме маркетингу ягідної продукції. Ви дізнаєтеся, як та куди продавати ягоду, аби отримати максимальний прибуток, де шукати покупців та як правильно будувати співпрацю з ними.

 

 

Залишити відповідь