Актуальні новини

Український тепличний бізнес потребує сучасних рішень – думка

Ягоди та овочі
Площі під вирощування овочів, ягід та квітів у захищеному ґрунті щороку в Україні зростають. Галузеві фахівці пов’язують такі тенденції в першу чергу з прогнозованістю виробництва та мінімізацією ризиків через вплив зміни клімату. В той же час, здебільшого це збільшення відбувається в першу чергу за рахунок плівкових теплиць, тоді як сучасні тепличні комплекси можна перерахувати чи не на пальцях однієї руки. То ж саме питання перспектив розвитку тепличного бізнесу в країні стало головною темою у бесіді з Василем Савченко, керівником компанії “ДГС-Україна”.


Як розпочинався ваш бізнес, та чому вирішили зупинитись саме на тепличній галузі?

Я працюю в тепличній галузі протягом тривалого часу. Знайомство з цим напрямком відбулося у 2005 році на виставці Flowers & Hortch в Києві, коли мене запросили для знайомства та короткої співбесіди з данською компанією Danish Greenhouse Supply A/S, яка перший раз приймала участь у виставці в Україні та шукала представника своїх інтересів на території нашої держави.

У 2008 році мною було засноване підприємство ТОВ «ДГС-Україна», як офіційного представника групи компаній королівства Данії в країнах Східної Європи та пострадянського простору. На даний момент підприємство є офіційним дилером компаній королівства Данії, таких як: Viemose DGS A/S, Senmatic A/S, Staal-plast A/S та італійської компанії – Idromeccanica Lucchini SpA. Група компаній займається розробкою та виготовленням сучасних конструкцій, технологічних ліній, систем зрошення і керування мікрокліматом, технологій та практичних рекомендацій для тепличної галузі.

Маючи також досить великий досвід в науково-педагогічній діяльності, адже маю науковий ступінь кандидата технічних наук, та перебуваючи в той час на посаді завідувача кафедри в Поліському національному університеті у 2018, мною була запропонована ідея керівництву університету щодо створення навчально-виробничої лабораторії для підготовки агрономів та інженерів саме для тепличної галузі. Для цього була побудована сучасна теплиця, яка була оснащена сучасним технологічним обладнанням та лініями. В 2020 році аналогічне рішення було впроваджено у м. Хмельницький, в ліцеї для підготовки тепличниць та слюсарів-монтажників, саме для галузі вирощування продукції захищеного ґрунту.

Навесні 2021 року прийняв рішення про створення власного тепличного комплексу. І вже у жовтні 2021 року ми почали будівництво телиць в с. Великі Кошарища Житомирської області, яке розташоване по Київській трасі на відстані 12 км. від м. Житомир. Агротехнічна споруда втілює в собі сучасні тенденції та рішення для тепличної галузі. Вона була побудована для того щоб всі охочі, які мають інтерес щодо створення власного виробництва (незалежно від обсягів), могли «наживо» оглянути технологічні рішення та самостійно протестувати обладнання, яке ми представляємо на Вітчизняному ринку.З якими перешкодами Вам довелося зіштовхнутися у період становлення?

Основною перепоною в процесі становлення була лише українська бюрократія. Все інше, завдяки моїй команді, було втілене в життя і за що дуже вдячний їм.


На яких культурах Ви здебільшого спеціалізуєтесь? Яким культурам та напрямкам даєте перевагу та бачите перспективу?

Наразі наш тепличний комплекс є найбільшим виробником в регіоні тюльпану і розсади, квіткових та овочевих культур для відкритого/захищеного ґрунту. Наші теплиці також оснащені сучасними культиваційними лініями для цілорічного вирощування салатів та пряних трав. Вже цієї осені Полісяни відчують смак свіжої зелені на власному столі. В наявності маємо також і відкритий ґрунт, на якому в цьому році було розпочато вирощування білокачанної капусти із власної розсади, вирощеної на високоякісному насінні найкращих Європейських селекціонерів, таких як Bejo, Rijk Zwaan та Clause.


Житомирщина була однією з перших областей, що постраждала від російської агресії. Чи постраждало ваше господарство? І як взагалі, чи вдавалось вести бізнес у цей період?

Підприємство постраждало лише фінансово. Адже на «вигонці» стояло майже 150 тис. тюльпанів для замовників, а це на 90 % були підприємці Миколаївської, Одеської та Чернігівської областей, які найбільш постраждали і з якими були домовленості ще з осені 2021 року, і під них формувалася виробнича програма підприємства та замовлення цибулини від голландських партнерів.

Ми не зупинялися жодної хвилини, левову частину вирощеного тюльпану було роздано в лікарні, установи та блокпости м. Житомира. Волонтери забирали продукцію на безкоштовній основі для привітань жінок в м. Житомирі та районах Житомирської області. З частини було влаштовано флешмоб територіальною громадою у викладенні квітами на прилеглій території вислову «Слава Україні» які окупанти могли бачити з неба.

Після завершення сезону тюльпану ми розпочали вирощування розсади овочевих культур для відкритого ґрунту, адже розуміли той факт, що у зв’язку з окупацією півдня України московитами, необхідно забезпечувати продовольчу безпеку регіону.

Розсада була реалізована для Житомирської та Київської областей за ціною, яка лише покривала поточні витрати. Про прибутки ніхто і не задумувався на той час. Також розсадою овочевих культур були забезпечені найбільш постраждалі райони Київської області.


Чи вдалось вже якось відновити виробництво та продажі? Куди зараз здебільшого реалізуєте?

Фізично, як я раніше казав, наше підприємство не постраждало. В основному, реалізація на даний момент відбувається гуртовим замовникам Житомирської та Київської областей. В діяльності тепличного комплексу будемо проводити диверсифікацію і ставити більший акцент на продукти харчування, а квіти почекають до перемоги. Також будемо зменшувати фінансове навантаження на гуртових покупців у вигляді відтермінування платежів за отриману продукцію.

При цьому ми розуміємо, що тепличну галузь потрібно розвивати. Для цього інше моє підприємство, яке займається постачанням та монтажем конструкцій теплиць та технологічних систем розробляє систему заходів щодо фінансування частки вартості проектів на взаємовигідних для всіх умовах.

Зокрема, є досвід такої співпраці в Рівненській області, але це було у 2021 році до війни. Коли товарний кредит надавався ТОВ «ДГС-Україна», де я є власником, на постачання конструкцій та обладнання для тепличної галузі. Думаю, що це можливо і на сьогоднішній час, але для захищених і неокупованих регіонів України.


Яким ви бачите майбутнє тепличної галузі в Україні? Чого саме не вистачає нашим виробникам для більш активного виходу на зовнішні ринки?

Теплична галузь має право на розвиток, адже це складова продовольчої безпеки України. З моєї точки зору, основною проблемою сьогодення є нерозуміння урядовцями цінності цієї галузі. Держава ставить її на другорядне місце і не створює інструменти для її захисту від зовнішнього та внутрішнього впливу. А якщо і створює – то ці рішення некомпетентні і абсурдні (прикладом є програма грантів для створення теплиць малим та середнім бізнесом)

Вихід на зовнішні ринки потребує доведення власного виробництва та якості продукції до стандартів країн членів ЄС або до країни, куди планується експорт продукції. Також головним чинником для невеликих підприємств є об’єм продукції, що планується для постачання. Але на мою думку, об’єм – це другорядне питання. Для цього існує гарний інструмент, який залежить від ментальності товаровиробників і він має назву «КООПЕРАЦІЯ». Головний чинник - це відповідність стандартам, а для цього потрібно модернізувати існуюче виробництво або створювати у відповідності до європейських стандартів нові підприємства / кооперативи. Все це потребує коштів. Вихід один – створення Державою правильних інструментів, таких як: доцільна кредитна політика банківської системи України, робота з міжнародними фондами, та створення сприятливих умов для входження іноземних компаній на партнерських умовах на ринок України, та головне -сприятливий інвестиційний клімат.


Поговоримо про глобальні тенденції вирощування у захищеному ґрунті. На що вже варто звертати увагу виробникам сьогодні, щоб бути, так би мовити, у тренді завтра? (культури, технології, маркетингові інструменти, тощо).

В першу чергу, Виробникам потрібно звернути увагу на відкриті та незаповнені сегменти ринку. Наразі кількість агротехнічних споруд захищеного ґрунту в Україні досить мала (я це неодноразово відображав у своїх статтях, що були надруковані в науково-публіцистичних журналах України) і не може в повній мірі забезпечити необхідну кількість овочевої, ягідної та квіткової продукції для вітчизняного ринку, чим і користуються імпортери даної продукції з досить сумнівною якістю.

Виходячи з цього, можу сказати, що Україна потребує ще сотні гектарів сучасних тепличних комплексів незалежно від форми власності та їх розмірів, та правильної політики держави, з точки захисту вітчизняного товаровиробника. У тренді всі культури, але проблема в їх реалізації, так як великі торгові мережі значно занижують ціну для виробника: теж саме стосується і гуртових замовників. Щоб бути конкурентоспроможним, необхідно звертати увагу на енерго/ресурсозберігаючі технології вирощування продукції захищеного ґрунту. Рівень автоматизації та механізації процесів вирощування також відіграє велику роль в питанні конкурентоспроможності, адже суттєво знижує собівартість продукції, хоча і потребує певних капіталовкладень. Також необхідно звертати увагу на якість насіннєвого та посадкового матеріалу, якість субстрату тощо. У разі необхідності, ми можемо розробити бізнес-план під ту чи іншу культуру.


Наприкінці давайте поговоримо про Ваші плани на найближче майбутнє. Як плануєте розвивати власне виробництво? Можливо плануєте змінювати підходи у реалізації чи виходити на нові ринки? Як щодо розширення асортименту?

В цьому році ми змонтуємо ще одну теплицю від нашого партнера Idromeccanica Lucchini SpA (Італія), яка є світовим лідером з виробництва конструкцій промислових, плівкових теплиць та майданчик для загартування розсади овочевих культур відкритого ґрунту. В наступному році разом з Innova Seeds плануємо розширити асортимент овочевих культур, а саме перцю у відкритому ґрунті. Можливо, в наступному році почнемо вирощування ягід в тунелях також від Idromeccanica Lucchini SpA (Італія). Планів досить багато. Питання часу. І ми це зробимо. Слава Україні!