Плануєте фермерський бізнес? Не ігноруйте ці 4 кроки в підготовці ділянки

 

При створенні заводу ні у кого не виникає сумнівів: для виробництва мусить бути підготоване спеціальне приміщення, встановлене та налагоджене обладнання, запрошені висококласні фахівці. Однак, коли мова заходить про фермерство, підготовка до виробництва часто ігнорується. Вважається, що рослини будуть рости і приносити прибуток там, де їх посадять і так, як їх посадять. Саме з такої думки починається більшість провальних бізнес-історій фермерів.

Підготовка майбутньої плантації перед посадкою може відрізнятися у залежності від специфіки наявної ділянки та культури, яку планується висаджувати. Однак зупинимось на основних кроках, які є універсальними для більшості рослинників.

Крок 1: Проведіть аналіз ґрунту

По-перше, це дозволить визначитися із культурами, які найкраще підходять для вирощування в умовах конкретної ділянки. Часто саме після аналізу ґрунту майбутній фермер докорінно змінює свій бізнес-план, бо розуміє, що культура, на яку він робив ставку, в такому ґрунті не ростиме. І це досить оптимістичний сценарій розвитку подій. Значно гірше, коли в землю наосліп «закопуються» гроші у вигляді саджанців.

Окрім того, аналіз ґрунту дозволяє зрозуміти, яких елементів у ньому не вистачає та вчасно внести їх із добривами або шляхом правильного підбору сидеральних культур.

Крок 2: Подолайте бур’яни та ґрунтових шкідників

Обов’язкова умова: зробіть це до висаджування культурних рослин. Існує велика кількість різних способів боротьби із бур’янами: від хімічних (застосування гербіцидів) до механічних (боронування, культивування). Будь-який з них простіше, безпечніше та дешевше застосовувати до того, як були висаджені основні культури. Особливо ретельної підготовки потребують цілинні ділянки, які не оброблялися протягом багатьох років — там встигає накопичитися справжній «банк» насіння бур’янів.

Ще критичнішим є момент із подоланням ґрунтових шкідників. Личинки хруща, нематоди та інші шкідники, приховані у ґрунті, здатні рекордно швидко знищити цілу плантацію. Саме тому важливо діагностувати їхню наявність на ділянці та провести обробку інсектицидами до посадки.

Крок 3: Продумайте усі питання з поливу

Переважна більшість плодових, ягідних та овочевих культур потребують регулярного зрошення. Зекономити на системі зрошення, сподіваючись, що вдасться справитися лійкою або шлангом — розповсюджена помилка фермерів-початківців. Підхід до фермерства як до бізнесу кардинально відрізняється від «дачного» підходу. Потрібно з самого початку розуміти, що відсутність поливу робить вас надто залежними від примх погоди та, швидше за все, змусить недорахуватися від 30 до 70% урожаю.

Крок 4: Оберіть оптимальну схему посадки

Якщо ви гадаєте, що багато рослин не буває і що кількість саджанців завжди прямо пропорційна урожайності — краще пригальмуйте із посадкою та вивчіть історії колег-фермерів, які вже пройшли через усі наслідки загущеної посадки. Головними з них є погана провітрюваність ділянки (і, як наслідок, швидше розповсюдження хвороб і шкідників), труднощі в обробці (коли вручну обробити ділянку складно, а технікою майже немовжливо) та пригнічення рослинами одна одної через брак місця.

Пам’ятайте, що більшість труднощів фермер собі влаштовує сам, коли на старті своєї діяльності діє навмання замість того, щоб ґрунтовно вивчити питання, присвятити час самоосвіті та завести корисні знайомства у колі професіоналів.

 

Залишити відповідь